Thursday , November 23 2017
Breaking News

Seven Towns in County Have Supervisor Races This Year

By Rick Miller

There are seven Cattaraugus County towns with supervisor races on Nov. 7 — including a three-way race in Hinsdale.

Mary Ann Powley, who currently serves as a Hinsdale town councilman, is running on the Democrat line; Republican Monroe Bishop is also running on the Independence Party line, and Michael Bushnell is the Conservative Party candidate.

Another area town, Allegany also has a race for supervisor between incumbent John Hare, a Republican, and Democrat James Boser, a former county legislator and town board member. Hare is also listed on the Independence Party line and Boser is also on the Conservative line.

The five other towns with supervisor contests are: Coldspring, Freedom, Lyndon, Napoli and Perrysburg.

Another 12 of the county’s 32 towns have uncontested elections for supervisor. They are: Dayton, East Otto, Farmersville, Ischua, Leon, Mansfield, Olean, Otto, Persia, Red House, Salamanca and South Valley.

Town elections are listed below. For political parties, D denotes Democrat, R is for Republican, C is for Conservative and I is for Independence Party.

ALLEGANY

Supervisor — Vote for One

James L. Boser, D, C.

John E. Hare, R, I.

Clerk — Vote for One

Christina Golley, D, C.

Deryle Pinney, R, I.

Justice — Vote for One

Anne Marie Raymond, D.

David Porter, R, C, I.

Councilman – Vote for any 2

Michael Fortuna, D.

Kathleen Schaeper, D.

James Hitchcock, R, C, I.

Robert Parker, R, C, I.

Highway Superintendent — Vote for One

John M. Moshier, D, R.

ASHFORD

Councilman – Vote for any 2

William Heim, R.

John Pfeffer, R.

EAST OTTO

Supervisor — Vote for One

Ann Rugg, D, R.

Clerk — Vote for One

Deanna Bowen, D, R.

Councilman – Vote for any 2

Robert Bowen, D.

Angela Sherman, D, R.

William B. Spors, R, I.

ELLICOTTVILLE

Councilman – Vote for any 2

Steven Crowley, D, R.

John Zerfas, D, R.

GREAT VALLEY

Councilman – Vote for any 2

Rebecca Kruszynski, D

Ann Rockwell, R, C, I.

Sandra Goode, R, C, I.

ISCHUA

Supervisor — Vote for One

Jeffrey S. Goodyear, R, I.

Clerk — Vote for One

Stephanie Green, D, C.

Kelle Brisky, R, I.

Councilman – Vote for any 2

Rebecca Wetherby, D, R, I.

Theresa Lowe, R, I.

Highway Superintendent — Vote for One

Richard M. Michael Jr., D, R, I.

Tax Collector — Vote for One

Julie A. McConnaughey-Goodyear, R, I.

LITTLE VALLEY

Councilman – Vote for any 2

William Stoll, R, C, I.

Jerry Titus, R, C, I.

MANSFIELD

Supervisor — Vote for One

Robert C. Keis, Sr., R.

Clerk — Vote for One

Betty Jane Horning, R.

Highway Superintendent — Vote for One

Bradley D. Hurley, R.

OLEAN

Supervisor — Vote for One

Annette Parker, R.

Clerk — Vote for One

Jamie Geise, R.

Justice — Vote for One

Brian O’Connell Jr., D, R.

Councilman – Vote for any 2

Donna Howard, R.

Joshua Torrey, R.

Highway Superintendent — Vote for One

Patrick W. Zink, R.

OTTO

Supervisor — Vote for One

Ronald Wasmund, D.

Clerk — Vote for One

Trisha Priest, D, R.

Justice — Vote for One

Warren Dickinson Jr., D, R.

Highway Superintendent — Vote for One

Robert Barber Jr., R.

Councilman – Vote for any 2

James Wojdan, D.

Marlene Gregory, R.

RANDOLPH

Clerk — Vote for One

Gretchen Hind, D, R, C, I.

Assessor — Vote for One

Jean Shields, R.

Councilman – Vote for any 2

Timothy Beach, R.

Nathan Root, R, C, I.

RED HOUSE

Supervisor — Vote for One

Tamara Booth, D, R.

Clerk — Vote for One

Nancy J. Schaal, D, R.

Councilman – Vote for any 2

Brian Booth, D, R.

Melissa Sipko, D, R.

Highway Superintendent — Vote for One

Llewellyn France, D, R.

SALAMANCA

Supervisor — Vote for One

Michael Phillips, R.

Clerk — Vote for One

Rosemary Shadden, D, C.

Donna Phillips, R, I.

Justice — Vote for One

James Halterman, D, R.

Highway Superintendent — Vote for One

Frederick Light, D, R.

Councilman — Vote for Two

Larry Stewart, D, R.

Diane Brodie-Anderson, R.

Comments are closed.

Scroll To Top